3
1
Carly purchased 9-pints of ice cream for a party. If each guest will be served exactly
3
pint of ice cream, what is the greatest number of guests that Carly can serve?
A
5
B
9
с
15
D
16
13
step-by-step explanation:
169-1=168
168-3=165
165-5=160
160-7=153
153-9=144
144-11=133
133-13=120
120-15=105
105-17=88
88-19=69
69-21=48
48-23=25
25-25=0
since it took 13times to completely subtract it hence its square root is 13
5 1/4 miles per hour
step-by-step explanation:
15 3/4 / 3 = 5 1/4
total amount to be paid = $19.5
step-by-step explanation:
given ,
original price = $25.99
discount = 25%
discount amount = 25% of original price
discount amount = 25/100 * 25.99
discount amount = $6.49
hence , the total amount to be paid = original price - discount amount
= $25.99 - $6.49
=$19.5
total amount to be paid = $19.5
3